Idi na glavni sadržaj

<< Povratak na početnu stranicu

5 DO 12 ZA OKOLIŠ - Stratificiranje Plitvičkih jezera Prošće i Kozjak – sličnosti i razlike

Autor objave: Karlo Leskovar, 21.12.2022. u kategoriji: Događaji

Nakon poduže stanke nastavljamo s tradicionalnim tribinama srijedom. Tako nam u srijedu 11.1.2023. u goste dolazi prof. dr. sc. Zvjezdana Bencetić Klaić sa Geofizičkog odsjela Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U svom predavanju „ Stratificiranje Plitvičkih jezera: Prošće i Kozjak – sličnosti i razlike“ objasnit će i prikazati stratifikaciju Prošća i Kozjaka koja se uspostavlja tijekom ljetnih mjeseci, a koja je ustanovljena na temelju specijalnih mjerenja temperature oba jezera na više dubina. Specijalna mjerenja provođena su kontinuirano od 2018. do 2020. godine uz vrlo finu vremensku rezoluciju u okviru projekta „Hidrodinamičko modeliranje sustava Plitvičkih jezera“. Pokazat će se da se pri jačim južnim vjetrovima u oba jezera pojavljuju unutarnji stojni valovi, ali je njihova struktura u Prošćanskom jezeru složenija od one u Kozjaku. Razlog tome je slabije stratificiranje Prošća, koje je najvjerojatnije posljedica utjecaja rijeke Matice.

Tribina će početi u 13h u Velikoj predavaoni Fakulteta.

Svi ste dobrodošli!