Sociologija i okoliš

Naziv predmeta: Sociologija i okoliš

Preddiplomski studij, Inženjerstvo okoliša, 3. semestar

Cilj predmeta: Stjecanje znanja iz opće sociologije. Razumijevanje odnosa društva (čovjeka) i okoliša (prirode) u povijesnoj, teoretskoj i empirijskoj dimenziji. Upućenost u fenomen socijalno-ekološke krize današnjice i u moguće perspektive čovječanstva. Shvaćanje kompleksne povezanosti čovjeka i prirode pridonijeti će kod studenata povećanju njihove interpretativne sposobnosti empirijskih činjenica i razvoju paradigmatskog mišljenja.

Okvirni sadržaj predmeta: Predmet opće sociologije i njezine metode. Postanak društva i kulture. Pokretačke sile društvenog razvoja. Osnovni pojmovni okviri socijalne ekologije. Odnos i obilježje triju sustava: prirode, društva i tehnike. Čovjekova ekspanzija u prirodu - teorija kolonizacije. Socijalno-ekološka kriza. Globalizacija i održivi razvoj. Religija i okoliš. Ekološka edukacija. Socijalno-ekološka empirijska istraživanja.

Znanja: o društvu na više nivoa: mikrozajednica, itd.; o okolišu, temeljno znanje o postojanju i autohtonom funkcioniranju okoliša u današnjem vremenu;o interakciji društva i okoliša: balans koji omogućuju obostranu "suradnju" i samim time i njihov opstanak.
Vještine: usvajanje osnovnih tema i temelja metodike za moguće prenošenje znanja socijalne - ekologije na skupovima, u obrazovnom sustavu, u medijima; razvijanje kreativnog mišljenja i pisanja koje u krajnjoj instanci, kumulativno; donose inovacije - praktičnu primjenu: a) tehničke prirode b) u osobnom djelovanju pojedinca.

Nastavnik: dr.sc. Branko Ančić
Suradnik: Mr.sc. Danko Gazarek

[1] Supek, R: Sociologija, Školska knjiga, Zagreb, više izdanja [2] Cifrić, I.: Socijalna ekologija, Globus, Zagreb, 1989.

[1] Meadows, D.H.: Granice rasta, Stvarnost, Zagreb, 1974.
[2] Mesarović, M., Pestel, E.: Čovječanstvo na raskršću, Stvarnost, Zagreb, 1974.
[3] Kahn, H.: Slijedećih 200 godina, Stvarnost, Zagreb, 1985.