Geotehnički praktikum 1

Naziv predmeta: Geotehnički praktikum 1

Preddiplomski studij, Inženjerstvo okoliša, 5. semestar

Cilj predmeta: Upoznati studente s geotehničkim laboratorijem i ispitivanjem uzoraka tla s obradom i interpretacijom podataka prema važećim Hrvatskim normama i preporukama prema Eurocodu 7.

Okvirni sadržaj predmeta: Pregled i opis uzoraka tla, određivanje fizičko-mehaničkih parametara tla: vlaga u tlu, gustoća tla bez pora, volumna težina tla, određivanje granulometrijskog sastava tla metodom sijanja i areometriranja, određivanje Atterbergovih granica; tečenja (dvije metode) i plastičnosti koherentnog tla, određivanje vršne drenirane i rezidualne posmične čvrstoće izravnim posmikom (pokus tipa CD i reversni), određivanje stišljivosti tla (edometarski test), određivanje vodopropusnosti tla metodama stalnog i padajućeg hidrostatskog tlaka.

Upoznavanje studenata s osnovnim mehaničkim svojstvima tla, naprezanjima u tlu, vodopropusnosti tla, čvrstoći tla na smicanje i deformabilnosti tla.

Nastavnik: Prof.dr.sc. Stjepan Strelec
Suradnik: Goran Jeftić, dipl.ing.geot.

[1] Nonveiller, E.: Mehanika tla i temeljenje građevina, Školska knjiga, Zagreb, 1979.
[2] Roje - Bonacci, T.: Mehanika tla, Split, 2003. [3] Percel, B.: Mehanika tla I i II, Viša geotehnička škola Varaždin, 1982.

[1] Mayne, P.W., Christopher, B.R., De Jong, J.: Manual on Subsurface Investigations, National Highway Institute, Washington, DC., 2001.
[2] British Standard Instititution (BSI): Site Investigation – British Standard Code of Pratice CP 2001., 2001.