Analitička kemija okoliša

Naziv predmeta: Analitička kemija okoliša

Preddiplomski studij, Inženjerstvo okoliša, 6. semestar

Cilj predmeta: Upoznavanje studenata s metodama i tehnikama određivanja kemijskog sastava tvari. Određivanje nekih kemijskih pokazatelja kvalitete vode. Evaluacija analitičkih rezultata.

Okvirni sadržaj predmeta: Uvod. Analitički signali. Analitički proces. Analitička metoda. Uzorak i uzorkovanje. Pogreške. Stehiometrija u analitici. Kalibracijski postupci. Kalibracijski dijagrami. Kemija vodenih otopina. Elektroliti. Kiselina i baze - teorija. Jačina kiselina i baza. Kemijska ravnoteža. Konstanta ravnoteže. Ionski produkt vode. Konstanta produkta topljivosti. Konstanta disocijacije kiselina i baza. Konstanta disocijacije kiselo/baznih parova. Konstante nastajanja kompleksnih iona. Konstanta ravnoteže redoks reakcija. Konstante raspodjele. Stupnjevite konstante ravnoteže. Ionska jakost. Aktiviteti. Titrimetrijske metode analize. Standardne otopine. Točka ekvivalencije. Vrste titracijskih krivulja. Indikatori. Titracija jake kiseline s jakom bazom. Titracijske krivulje za slabe kiseline. Titracijske krivulje za složene kiselo/bazne sustave. Titracijske krivulje polifunkcionalnih kiselina. Primjena neutralizacijskih titracija. Kompleksometrijske titracije. Oksido/redukcijske titracije. Taložne titracije. Ravnoteža kruto-tekuće. Konstanta produkta topljivosti. Taloženje. Otapanje. Neutralizacija. Odjeljivanje kationa. Analitičke skupine. Amfotermni spojevi. Instrumentalne metode analize. Elektromagnetsko zračenje - priroda. Spektar. Interakcija EMZ s atomima i tvarima. Spektroskopije. Atomska spektroskopija. Masena spektrometrija. UV/VIS spoktroskopija. IR spektroskopija. Luminiscencijska spektroskopija. Kromatografija. Faze u kromatografiji. Podjela kromatografskih metoda. GC. LC. Spregnute tehnike. GC/MS. LC/MS. LC/NMR. Beer Lambertov zakon. Ekotoksikologija. Primjena (voda, zemlja, zrak).

Uzorkovanje. Fizikalno-kemijska analiza. Točnost, preciznost i vrednovanje opažanja i mjerenja. Interpretacija rezultata.

Nastavnik: Prof.dr.sc. Anita Ptiček Siročić
Suradnik: Doc.dr.sc. Dragana Dogančić

[1] Skoog,D.A., West, D.M. Holler, F.J.: Osnove analitičke kemije (prev: Kujundžić, N., Živčić-Alegreti, V., Živković, A.), Školska knjiga Zagreb, 1999.
[2] Skoog,D.A., Holler, F.J., Nieman, T.A.: Principles of Instrumental Analysis, Brooks/Cole, Thomson Learning, 1998. (Fifth edition)
[3] Fifield, F.W., Haines, P.J.: Environmental Analytical Chemistry, Blackwell Science, 2000, (second ed.)

[1] Harris, D.C.: Quantitative Chemical Analysis, W.H. Freeman and Company, 2007. [2] Gill, R.: Modern Analytical Geochemistry,Longman, 1997.