Oplemenjivanje mineralnih sirovina

Naziv predmeta: Oplemenjivanje mineralnih sirovina

Preddiplomski studij, Inženjerstvo okoliša, 5. semestar

Cilj predmeta: Upoznati studente s teorijskim osnovama, aparatima i postupcima koji se koriste u oplemenjivanju mineralnih sirovina.

Okvirni sadržaj predmeta: Predavanja: Pojam, zadaća, značenje i procesi u oplemenjivanju mineralnih sirovina. Fizikalni i tehnički zakoni sitnjenja. Drobljenje i mljevenje – principi, aparati i postupci. Sijanje – principi, aparati i postupci. Klasiranje u vodenoj i zračnoj struji – principi, aparati i postupci. Osnove gravitacijske, magnetske i elektrostatske separacije. Osnove flotacijske koncentracije – kolektori, depresori, aktivatori, pjenušavci, regulatori. Aparati i postupci. Otprašivanje i odvodnjavanje – principi, aparati i postupci. Okrupnjavanje.
Vježbe: Uzimanje i skraćivanje uzoraka. Određivanje grano-sastava sijanjem i aerometriranjem. Mljevenje.
Koncentracija u plakalici. Pt-analiza. Flotacija. Peletizacija. Segregacijske sheme tipičnih oplemenjivačkih procesa.

Razvijanje znanja potrebnog za rad na oplemenjivačkim postrojenjima.

Nastavnik: Doc.dr.sc. Vitomir Premur
Suradnik: -

[1] Wills, B.A.: Mineral processing technology. Pergamon Press, Oxford 1992.
[2] Schubert, H.: Aufbereitung fester mineralischer Rohstofe I. VEB Deutscher Verlag fur Grundstoffindustrie, Leipzig 1988.
[3] Ocepek, D.: Mehanska procesna tehnika. DDU Univerzum, Ljubljana 1985.

[1] Oplemenjivanje mineralnih sirovina. Tehnička enciklopedija LZMK, Zagreb.
[2] Časopis: Aufbereitungs technik. Bauferlag BV GmbH, Gutersloh.
[3] Jain, S.K.: Ore processing. A.A. Balkema, Roterdam 1987.