Engleski jezik za akademske potrebe 2

Diplomski studij, Upravljanje okolišem, 2. semestar
Diplomski studij, Upravljanje vodama, 2. semestar
Diplomski studij, Geoinženjerstvo okoliša, 2. semestar

Cilj predmeta: Usvajanje i razvijanje tehnika čitanja stručne literature, usvajanje tehnika pisanja sažetaka, razvijanje vještine govorenja o akademskim i stručnim temama i usvajanje akademskog i stručnog vokabulara.

Okvirni sadržaj predmeta: Vježbe (30) :1. Key nouns, 2. Key verbs, 3. Key adjectives, 4. Key adverbs, 5. Phrasal verbs in academic English, 6. Key quantifying expressions, 7. Words with several meanings, 8. Metaphors and idioms, 9. Nouns and the words they combine with, 10. Adjective and noun combinations, 11. Verbs and the words they combine with, 12.
Prepositional phrases, 13. Verbs and prepositions, 14. Nouns and prepositions,15. Sources, 16. Facts, evidence and data, 17. Numbers, 18. Statistic, 19. Graphs and diagrams, 20. Money and education, 21. Time, 22. Cause and effect.,23. Formal and informal academic words and expressions, 24. Numbers, units of measurement and common symbols, 25. British and North American academic vocabulary, 26, Spelling variations, 27, Word formation, 28, Abbreviations.

Studenti će moći koristiti engleski jezik za pisanje znanstvenih članka te će razviti vještinu govorenja o akademskim i stručnim temama.
1. Studenti će moći razumjeti i primijeniti akademski i stručan vokabular
2. Studenti će moći opisati različite grafove i tablice
3. Studenti će moći razlikovati američki i britanski mjerni sistem
4. Studenti će moći prepoznati i koristiti različite vrste kratica

Nastavnik: Ana Jelčić, pred.
Suradnik: -

Michael McCarthy i Felicity O`Dell: Academic Vocabulary in Use, Cambridge University Press