Monitoring zračenja u okolišu

Naziv predmeta: Monitoring zračenja u okolišu

Preddiplomski studij, Inženjerstvo okoliša, 5. semestar

Cilj predmeta: Upoznavanje studenata s neionizirajućim i ionizirajućim zračenjima u okolišu, meteorološkim utjecajima na prijenos zračenja u atmosferi i okolišu, osnovama praćenja i mjerenja stanja zračenja u okolišu te mjerama zaštite od zračenja.

Okvirni sadržaj predmeta: Predavanja (30P):
1. Uvod u zračenje: Izvori zračenja u okolišu. Elektromagnetski spektar: Ionizirajuće i neionizirajuće zračenje. (2)
2. Biološki učinci zračenja na okoliš i čovjeka. Dozimetrija. Doza zračenja. Zašto i koliko je zračenje opasno? (2)
3. Neionizirajuće zračenje: Radiovalno i mikrovalno zračenje. Infracrveno zračenje. Vidljiva svjetlost. Toplinsko zračenje (crno tijelo). Fluorescencija. Luminiscencija. (2)
4. Ionizirajuće zračenje: Ultraljubičasto zračenje. UV indeks. Rendgensko zračenje. Gama zračenje. Primjena ionizirajućeg zračenja. (2)
5. Radioaktivno onečišćenje u okolišu: Radioaktivnost. Alfa, beta i neutronsko zračenje. Izvori radijacije. Zakon radioaktivnog raspada. Vrijeme poluživota. (2)
6. Osnove praćenja stanja radioaktivnosti i zračenja u okolišu: Pravilnici NN 40/2018. Program monitoringa radioaktivnosti okoliša i ljudi. (2)
7. Metode monitoringa i mjerenja zračenja na uzorcima iz okoliša: u zraku, u oborinama, u tlu, u površinskim i termalnim vodama, u sedimentu, u hrani. Mjere i zaštita od zračenja. (2)
8. Veza zračenja s meteo-okolišnim parametrima. (2)
9. Osnove meteorologije i klimatologije. Temperatura zraka, trajanje osunčavanja, oborine, brzina vjetra, vlažnost zraka, tlak zraka. Meteorološki ekstremi. Meteorološka motrenja. (2)
10. Rendgenske metode u određivanju zagađenja okoliša i štetnosti pojedinih elemenata na ljudsko zdravlje. (2)
11. Mjerenje koncentracije aktivnosti radona u zraku i zatvorenim prostorima. (2)
12. Atmosfersko zračenje. Ozonski omotač Zemlje. Efekt staklenika i klimatske promjene. (4)
13. Meteorološki utjecaji na prijenos zračenja u okolišu. Procjena hazarda i rizika zračenja u okolišu. (4)
Vježbe (15A):
1. Osnove statističke obrade meteoroloških i klimatoloških podataka. (2)
2. Mjerenje UV zračenja u okolišu. UV indeks. (2).
3. Rendgenske metode u određivanju zagađenja okoliša (2)
4. Mjerenje radona u okolišu. (2)
5. Statistička obrada izmjerenih podataka. Veza s raznim meteo-okolišnim parametrima. (2)
6. Samostalni zadaci. (5)
Seminari (15S):
1. Utjecaj zračenja na ljude. Antensko zračenje. Mobiteli i zdravlje. (1)
2. Zračenje u hrani i vodi. (2)
3. Nuklearne nesreće i okoliš. Skladištenja radioaktivnog otpada (2)
4. Radon i okoliš. (5)
5. Primjena Rendgenskog zračenja u okolišu. (5)

- primjena znanja iz matematike, prirodnih znanosti i temeljnih inženjerskih disciplina u oblikovanju elaborata, studija i projekata iz inženjerstva okoliša;
- identificiranje, analiza i rješavanje manje zahtjevnih zadataka iz područja inženjerstva okoliša;
- korištenje tehnika, vještina i modernih inženjerskih alata važnih u praksi inženjerstva okoliša;
- uzorkovanje tla, površinskih i podzemnih voda u hazardnom ili običnom stanju;
- procjenjivanje rizika i suradnja u izradi studija izvedivosti srednje složenih problema u inženjerstvu okoliša;
- poznavanje i razumijevanja izvora zračenja u okolišu
- identificirati različite vrste zračenja u okolišu
- upoznati načine monitoringa i mjerenja koncentracije zračenja u okolišu
- usvojiti mjere zaštite od zračenja
- razumjeti primjenu suvremenih Rendgenskih metoda u istraživanjima okoliša i zagađenja okoliša
- steći osnovna znanja o meteorološkim utjecajima na prijenos zračenja u okolišu
- primijeniti statističke metode u obradi izmjerenih podataka
- spoznati važnost ozonskog omotača Zemlje, efekta staklenika i utjecaj na klimatske promjene i globalno zatopljenje
- steći osnovna znanja o primjeni različitih modela u procjeni hazarda i rizika od zračenja u okoliš
- steći vještinu prezentiranja kako vlastitih, tako i tuđih rezultata istraživanja u kontekstu cjelovitog razumijevanja okoliša

Nastavnik: Doc.dr.sc. Davor Stanko
Suradnik: Doc.dr.sc. Marko Petric, Dr.sc. Filip Dodigović

[1] Environmental physics. Clare Smith. 2001. Routledge. New York.
[2] An introduction to atmospheric physics. David G. Andrews. 2010. Cambridge University Press. New York.
[3] Principles of environmental physics. John L.Monteith, Mike H.Unsworth. 2008. Elsevier Inc. London.
[4] Meteorologija za korisnike. Branka Penzar. 1996. Školska knjiga.

Materijali s Merlina. Znanstveni i stručni radovi iz tematike.