Osnove zaštite okoliša

Naziv predmeta: Osnove zaštite okoliša

Preddiplomski studij, Inženjerstvo okoliša, 1. semestar

Cilj predmeta: Studentima će se objasniti svrha, osnovni pojmovi i važnost zaštite okoliša kako na lokalnoj tako i na globalnoj razini. Sadržaj kolegija obraditi će se na razini kojom će se omogućiti bolje razumijevanje stručnih kolegija u kontekstu zaštite okoliša te predočiti međusobna povezanosti ljudskih aktivnosti i okoline, te inženjerski pristup korištenju resursa da bi se mogu racionalno koristiti.

Okvirni sadržaj predmeta: Značaj zaštite okoliša i ekologije, osnovni pojmovi ekologije, podjela ekosustava, osnove ekosustava, hranidbeni lanci, kruženje tvari u prirodi, C, H2O, N2, P, S; Globalni i lokalni efekti zagađivanja. Rast populacije stanovništva, porast korištenja prirodnih resursa i posljedice na Zemlju. Litosfera, zagađenje litosfere, uloga geoznanosti u zaštiti okoliša. Kruženje vode u prirodi, značaj vode u razvoju društva, onečišćenje i značaj zaštite podzemnih voda. Zagađenje atmosfere česticama, plinovima, širenje zagađenja u atmosferi, osnove pročišćavanja plinova od najčešćih polutanata, osnovni pojmovi o buci, nastanku, sprečavanju nastanka i zaštiti od buke. Standardi kvalitete vode i zraka, osnovi mjerenja i prezentacije rezultata. Otpad, podjela po vrsti i mjestu nastanka, komunalni otpad i načini zbrinjavanja, cjeloviti sustav zbrinjavanja otpada. Održivi razvoj i konflikti, strategija zaštite okoliša, aktualni problemi zaštite okoliša, lokalni problemi zaštite okoliša. Stanje, strategija i plan zaštite okoliša. Sudionici u zaštiti okoliša, zakonska regulativa. Uloga inženjerske struke u zaštiti okoliša.

Sagledavanje problema zaštite okoliš; Izvođenje, zahvata u skladu s načelima zaštite okoliša.

Nastavnik: Doc.dr.sc. Mario Šiljeg
Suradnik: Dr.sc. Lucija Radetić

[1] Materijali postavljeni na web stranici fakulteta za dotični kolegij i bilješke sa predavanja
[2] Rogić, V.: Osnove ekologije i tehničke zaštite okoliša, skripta, Geotehnički fakultet Varaždin, 1996.
[3] Benac, Č.: Zaštita okoliša za studente graditeljstva, Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2005.
[4] Enger, D. E., Smith, B. F.: Envrionmental science - A Study of Interrelationships, McGraw-Hill, 2002.

[1] Glavač, V.: Uvod u globalnu ekologiju, Hrvatska sveučilišna naklada, Zagreb, 2001.
[2] Vuković, Ž.: Zaštita okoliša, Građevinski fakultet, Zagreb, 2002.
[3] Web stranice MZOPU, AZO i dr.
[4] Salvato, J. A., Nemerow, N. L., Aquardy, F. J., Environmental engineering, John Wily and Sons, 2003.
[5] T.E. Graedel, B.R. Allenby, Industrial Ecology, Rentice Hall Pearson Education, Inc., 2003.