Uvod u geokemiju okoliša

Naziv predmeta: Uvod u geokemiju okoliša

Preddiplomski studij, Inženjerstvo okoliša, 2. semestar

Cilj predmeta: Predmet nudi studentima osnovna znanja o teoretskoj i praktičnoj primjeni geokemije okoliša u inženjerstvu okoliša.

Okvirni sadržaj predmeta: Uvod u geokemiju okoliša – vrijeme zadržavanja i spremnici u okolišu; Porijeklo elemenata i njihova prirodna i antropogena raspodjela na površini Zemlje; Geokemijske reakcije i procesi; Biogeokemijske transformacije, kinetika i dinamika reakcija; Porijeklo, ponašanje, štetnost i opasnosti od hranjivih soli, teških kovina, radionuklida, organskih spojeva; Litosfera - trošenje stijena i nastanak tala, uloga tala i sedimenata, transport tvari; Hidrosfera – sastav, ponašanje i transport tvari u površinskim i podzemnim vodama, te marinskom okolišu; Atmosfera – sastav, ponašanje i transport tvari u obliku plinova i aerosola, kisele kiše; Monitoring okolišnih parametara (uzorkovanje zraka, tla i sedimenata); Prikaz, analiza i interpretacija podataka o okolišu (geokemijsko kartiranje, analize, proračuni i modeliranje).

Razumijevanje prirodnog geokemijskog ciklusa elemenata i antropogenih utjecaja na te cikluse u različitim okolišima na Zemlji. Prepoznavanje međusobne interakcije između različitih geokemijskih procesa i okoliša. Razumijevanje i interpretacija podataka o okolišu.

Nastavnik: Prof.dr.sc. Sanja Kapelj
Suradnik: Doc.dr.sc. Dragana Dogančić

[1] Eby, N.: Principles of Environmental Geochemistry, 1st ed., Brook/Cole 528 p., 2004.
[2] Levačić, E.: Osnove geokemije vode, Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1997.
[3] Zabilješke s predavanju u PowerPointu i dijelovi skripte u PDF formatu.

[1] Manahan, E.S.: Environmental Chemistry, 8th ed., Taylor and Francis CRC Press, 2008.
[2] Plummer, L.N., Prestemon, E.C., Parkhurst, D.L.: An interactive code (NETPATH) for modelling net geochemical reactions aling flow path, Version 2.0. USGS Water-Resources Investigation Report 94-4169, Reston, Virginia, 1994.