POTRESI U SJEVERNOJ HRVATSKOJ - Izvješće sa Okruglog stola 16.4.
Author of Announcements: Karlo Leskovar, 03.05.2024. in category: Aktualno
Geotehnički fakultet je u sklopu istraživačkog projekta Hrvatske zaklade za znanost „Amplifikacija seizmičkoga gibanja tla uzrokovana topografskim efektima u Sjevernoj Hrvatskoj - SIGMATOPCRO“ organizirao Okrugli stol na temu „Potresi u Sjevernoj Hrvatskoj“ koji se održao 16. travnja 2024. godine s početkom u 10 sati. Potresi koji su zadesili Zagrebačko i Petrinjsko područje 2020. godine, nažalost su ostavili dubok trag i velike posljedice na tim područjima, ali i šire. Nažalost, ni Sjever Hrvatske nije ostao pošteđen pa su tako brojne crkve, kulturne i povijesne građevine, kao i mnogi drugi građevinski objekti, pretrpjeli oštećenja od potresa u 2020. godini. Cilj Okruglog stola bio je stručnim predavanjima te konstruktivnom panel diskusijom doprinijeti društvenoj i javnoj svijesti o potresima. Stoga je Okrugli stol bio otvoren za javnost te namijenjen predstavnicima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, obrazovnim ustanovama, žurnim službama, predstavnicima lokalnih i županijskih odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša. Skupu je prisustvovalo 116 sudionika iz raznih županija, gradova, općina, ustanova, niza službi, udruga, kao i studenti Geotehničkog fakulteta.
Prije početka rada Okruglog stola, skupu su se obratili voditelj projekta SIGMATOPCRO doc.dr.sc. Davor Stanko i dekan Geotehničkoga fakulteta izv.prof.dr.sc. Hrvoje Meaški kao domaćini skupa. Pozdravni govor uzvanicima i svim sudionicima skupa uputio je župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i istaknuo važnost ovakvih skupova i projekata za podizanje razine svijesti od prirodnih katastrofa. Dr.sc. Vesna Pascuttini Juraga, pročelnica Konzervatorskog odjela u Varaždinu za područje Varaždinske županije i Međimurske županije ukratko je iznijela pregled posljedica zagrebačkog i petrinjskog potresa na kulturnim dobrima Varaždinske i Međimurske županije iz aspekta oštećenja i hitnih mjera zaštita. Doc.dr.sc. Davor Stanko u kratkom izlaganju iznio je pregled oštećenja sakralnih objekata kao i kulturnih te starijih građevina u Sjevernoj Hrvatskoj nastalih upravo na istaknutim topografskim lokalitetima/uzvisinama kao uvod u ideju projekta SIGMATOPCRO.
U prvom dijelu Okruglog stola, Rukovoditeljica Seizmološke službe Republike Hrvatske pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta mr. sc. Ines Ivančić predstavila je seizmičnost Sjevera Hrvatske. Nedeljko Kučej, mag. crim., voditelj Službe za prevenciju i sigurnost Područnog ureda civilne zaštite Varaždin predstavio je sustav Civilne zaštite. Predstavnica Ravnateljstva Civilne zaštite Republike Hrvatske Nika Markoč, viša stručna savjetnica za međunarodnu suradnju prezentirala je aktivnosti MUSAR tima u Turskoj.
U drugom dijelu Okruglog stola, predstavljene su aktivnosti istraživačkih projekata koji su vezani uz područje Sjeverne Hrvatske. Prvo je doc.dr.sc. Davor Stanko prezentirao je očekivane ciljeve i rezultate projekta SIGMATOPCRO - Amplifikacija seizmičkoga gibanja tla uzrokovana topografskim efektima u Sjevernoj Hrvatskoj (https://sigmatopcro.wordpress.com/), koji je financiran od strane Hrvatske zaklade za znanost, u trajanju projekta od 31.12.2023. do 30.12.2027.godine. Zatim je prof.dr.sc. Snježana Markušić prezentirala najvažnije rezultate dva projekta: SeisRICHerCRO - Procjena seizmičkog rizika građevina kulturne baštine u Hrvatskoj (https://seisrichercro.wordpress.com/), projekt financiran od strane Hrvatske zaklade za znanost, u trajanju projekta od 25.01.2021. do 24.01.2025.godine te projekt CRONOS - Geofizičko-seizmološka istraživanja potresom ugroženih područja u RH i razvoj atenuacijskih relacija predviđanja seizmičkog gibanja tla (https://projekt-cronos.hr/), sufinanciran sredstvima Norveškog financijskog mehanizma s 85 posto te Državnog proračuna s 15 posto koji završava 30.04.2024. godine. Na kraju drugog dijela, Tomislav Fiket, dipl.ing., zamjenik rukovoditeljice Seizmološke službe Republike Hrvatske pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, ujedno i voditelj projekta, predstavio je aktivnosti projekta CROSSNET - Razvoj mreže seizmoloških podataka (https://crossnet.potres.hr/) čiji je cilj unaprjeđenje i proširenje postojeće mreže seizmoloških postaja u Republici Hrvatskoj, projekt financiran iz sredstava Europske unije, koji traje do lipnja 2026. godine.
U trećem dijelu održana je Panel diskusija s pitanjima za sve gostujuće predavače. Osim predavača, u rad Panela uključeni su doc.dr.sc. Jasmin Jug s Geotehničkog fakulteta zbog poznavanje problematike lokalnih klizišta te doc.dr.sc. Matija Orešković sa Sveučilišta Sjever, odjela za graditeljstvo kao projektanta mnogih projekata hitnih sanacija oštećenja nastalih u potresu na području Sjevera. Kroz diskusiju mr.sc. Ines Ivančić istaknula je važnost poznavanja povijesnih potresa na određenom području, pogotovo onih najjačih s obzirom da bi se takvi mogli pojaviti opet na određenom području. Predstavnici Civilne zaštite istaknuli su važnost pravilnog postupanja u slučaju velikih nesreća i katastrofa poput potresa, poplava, požara, olujnog nevremena s aspekta organiziranosti sustava civilne spašavanja. Prof.dr.sc. Snježana Markušić i Tomislav Fiket, dipl.ing. istaknuli su jedinice lokalne i regionalne samouprave kao krajnje korisnike s obzirom da većina projektnih aktivnosti ima za svrhu implementiranje u prostorne planove i protupotresnu gradnju i obnovu. Također, istaknuta je važnost razvoja svih vrsta struke geoznanosti, naglašavajući da danas u seizmološkim projektima većina mladih suradnika dolazi iz širokog spektra raznih struka, tako i geotehničke (geoinženjerske) struke. Doc.dr.sc. jasmin Jug se nadovezao na diskusiju kroz važnost istraživanja klizišta aktiviranih potresom, posebice s vremenskim odmakom nakon potresa, s naglaskom na važnost terenskih mjerenja i dinamičkih numeričkih modeliranja kao metode koje bi dugoročno trebale pomoći da se pojedino klizište ne reaktivira u slučaju novog potresa ili drugih pojava. Doc.dr.sc. Matija Orešković se nadovezao na kompleksnost obnove i hitne sanacije oštećenja nastalih od potresa, pogotovo na kulturnim i sakralnim objektima s obzirom na njihovu starost, vrstu građevnih materijala, kao i važnost uključivanja i suradnje s drugim dionicima i u tom procesu.
Na kraju je dr.sc. Vesna Pascuttini Juraga, pročelnica Konzervatorskog odjela u Varaždinu za područje Varaždinske županije i Međimurske županije, istaknula važnost održavanja ovakvih skupova gdje se mogu vidjeti nove istraživačke metode i mogućnosti iz aspekta seizmičkih aktivnosti te u konačnici da se unaprijedi suradnja među različitim strukama u tom segmentu djelovanja. Kao zaključak skupa istaknuo se doprinos podizanju društvene i javne svijesti na temu očuvanja kulturne baštine i geo-okoliša u svrhu prevencije i smanjenja posljedica od svih vrsta prirodnih hazarda.
Održavanje Okruglog stola popratila je Hrvatska radiotelevizija: HRT LINK